Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – NIEBIESKIE IGRZYSKA

Uroczyście ogłaszamy, iż nasze przedszkole przystąpiło do Ogólnopolskiego wydarzenia pt. Niebieskie Igrzyska, są one formą obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przypadającego na 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.  W Polsce i na świecie kwiecień ma kolor niebieski.

W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – 5 kwietnia w naszym przedszkolu zostały przeprowadzone NIEBIESKIE IGRZYSKA 2023 organizowane przez Instytut Wspomagania Rozwoju Dziecka. Jest to ogólnopolskie wydarzenie będące częścią obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu.

Pragnąc uczcić ten dzień w naszym przedszkolu wszyscy ubrani byli na niebiesko.

Aby najmłodsi zapamiętali najwięcej o Autyzmie zaprosiliśmy do swojego przedszkola Myszkę Mini, która opowiedziała czym jest Autyzm i z jakimi trudnościami osoby z autyzmem się borykają. Wspólnie obejrzeliśmy krótki film pt. „Jaś i niebieskie motyle”.
Po filmie dzieci kolorowały niebieskie motyle, ale żeby nie miały tak łatwo tą czynność wykonywały w rękawiczce kuchennej. Dodatkowo na podłodze rozłożona była ścieżka sensoryczna utworzona z różnych faktur. Na koniec naszego spotkania dzieci stworzyły serce z odciśniętych rączek w kolorze niebieskim.

W kwietniu razem promujemy empatię, otwartość i zrozumienie dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu. Wspólnie twórzmy przyjazne otoczenie i pamiętajmy
o tym, jak ważna jest akceptacja różnorodności i odmienności rozwojowej. Nie pozwólmy na izolację, dyskryminację i łamanie praw osób z autyzmem.