Alice3

Początek działalności 2013

 

Zapraszamy do naszego archiwum projektów: Alice 3 oraz kanału You Tube

2013

W październiku 2013r. rozpoczęły się zajęcia programowania w języku Java przy pomocy programu Alice3. Podczas sobotnich spotkań wykorzystywano materiały Oracle Academy, które dzięki pomocy Pani Barbary Czarneckiej, udostępniła firma Oracle Polska. W kwietniu następnego roku został zorganizowany I Szkolny Konkurs Programowania w Alice, którego uczestnicy wyjechali na weekend do ośrodka wypoczynkowego w Koszelówce, gdzie powtarzali wiadomości i ćwiczyli swoje umiejętności, a po powrocie do szkoły rozwiązywali zadania konkursowe.

 

2014

Jedenastu naszych uczniów wyjechało 10 czerwca 2014 r. do Ośrodka Wypoczynkowego w Koszelówce na II Szkolny Konkurs Programowania w Alice 3. Uczniowie zmagali się z zadaniami konkursowymi przez 120 minut. Następnie prace były oceniane przez nauczycieli płockiej „Małachowianki”.

 

 

2015 

Szóstego i siódmego marca 2015 r. pojawiliśmy się we Wrześni podczas konferencji, warsztatów i lekcji otwartych zorganizowanych w cyklu Lepsza Edukacja. Wzięliśmy udział w ciekawym spotkaniu, które pozwoliło, za sprawą interesujących wykładów i prezentacji, przybliżyć aktualną i przydatną we współczesnej szkole tematykę. Prezentowaliśmy nasze osiągnięcia w programowaniu obiektowym.

 

Kwiecień

Wyjazd integracyjny do Jastrzębiej Góry w kwietniu 2015 r. 

 

2016

Luty

9 lutego 2016 r. nasi nauczyciele zorganizowali I Grę Miejską – Śladami Bohaterów Powieści „Kamienie na Szaniec”, w której uczestniczyli uczniowie koła informatycznego „Drużyna Alice 3” i międzyszkolnej grupy teatralnej działającej przy Szkole Podstawowej nr 1. W sumie w przedsięwzięciu wzięło udział  23 uczniów i 4 opiekunów. Głównym celem gry było popularyzowanie historii Armii Krajowej poprzez nowe formy zabawy, jakim jest innowacyjna forma rozrywki, dokonująca się w przestrzeni miejskiej. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery zespoły. W trakcie trwania gry każdy zespół otrzymywał do wykonania kolejne zadania, których rozwiązanie było wskazówką do dalszych działań. Zadania wymagały współpracy grupy, zaangażowania i pomysłowości, zapewniały jednocześnie świetną zabawę.

 

Czerwiec

Szesnastu uczniów wyjechało 3 czerwca 2016 r. do Europejskiego Centrum Artystycznego w Sannikach na III Szkolny Konkurs Programowania w Alice 3. Po przyjeździe uczniowie rozstawili swoje laptopy w Sali konferencyjnej, otrzymali 3 zadania i przystąpili do ich rozwiązywania, mieli na to 180 minut. Po tym czasie swój wykład pt. „ Czy warto studiować informatykę” poprowadził Pan Piotr Kosiński z firmy Agito.pl , w którym przekazał uczniom swoją wiedzę na temat zawodu programisty i rynku pracy z nim związanym oraz pochwalił uczniów za ich udział w tak ciekawym przedsięwzięciu jakim jest konkurs programowania. Po wykładzie, każdy uczeń otrzymał książkę pt. „ Programowanie w języku C”, którą ufundowała firma Agito.pl.
Po ciężkiej pracy przyszedł czas na odpoczynek, uczestnicy konkursu zwiedzali Pałac Europejskiego Centrum Artystycznego w Sannikach, poznali historię tego miejsca i ludzi tam przybywających a najważniejszą z nich był Fryderyk Chopin, którego muzyka rozbrzmiewa tam w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Kolejnym etapem zwiedzania był piękny zielony park położony wokół pałacu, na terenie którego znajdują się: fontanna, pomnik Fryderyka Chopina, muszla koncertowa i staw.

 

2017

Kwiecień

Webinar Oracle

 

Maj

Wyjazd integracyjny na Litwę w maju 2017 r. Pierwszego dnia wybraliśmy się do Druskiennik. Zwiedziliśmy stare miasto oraz całoroczny stok narciarski. Na koniec dnia pojechaliśmy do Aquaparku i uzdrowiska klimatycznego. W Druskiennikach występują liczne źródła mineralne i pokłady borowiny dzięki czemu miejscowość ta zyskało miano znanego kurortu uzdrowiskowego. Drugiego dnia zwiedziliśmy Kłajpedę gdzie mieści się jeden z największych portów morskich w Europie. Pani przewodnik zabrała nas do parku figur w Mierzei Kurońskiej blisko granicy z Rosją. Trzeciego dnia wróciliśmy do Polski i na koniec zwiedzaliśmy Suwałki oraz jezioro Wigry.

 

 

2018

Grudzień

Webinar z Panem Piotrem Witczyńskim, dyrektorem generalnym Oracle Polska.

 

2019

Październik

Warsztaty w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Małego Powstańca w Ząbkach i Szkole Podstawowej im. I Batalionu Saperów Kościuszkowskich w Izabelinie. Dzięki wykorzystaniu programu „Alice 3” uczniowie podwarszawskich szkół mogli opanować podstawowe zasady programowania poprzez tworzenie animowanych filmów. Przy pomocy Alice uczniowie przygotowali program pt. „Gimnastyka”, który dawał możliwość programowania ruchu bioder, kolan, rąk i głowy. Pod koniec zajęć uczniowie uznali, że zostali dobrze zmotywowani do nauki programowania. Wszyscy zainteresowani otrzymali zaproszenie na III Szkolny Konkurs Programowania w Alice 3, który odbędzie się w maju.

 

Braliśmy udział również w:

Code Week w latach 2013 – 2019

Akademii wynalazców w latach 2012, 2014 i 2016

Lego Mindstorms w latach 2016 – 2017

 

Autorzy archiwum oraz uczestnicy koła „Drużyna Alice”:  Jakub Brzozowski i Błażej Głowacki